20 Nisan 2017 Perşembe

Yemenli yetkili: ABD, Suriye ve Irak'ta olduğu gibi burada da teröristleri destekliyor. | Akademi Dergisi

akademi Dergisi, mehmet fahri sertkaya, yemen, abd, ışid, el kaide terör örgütü, terörist, muhammed anam, suriye, ırak, jim mattis, gizlenen gerçekler,

Yemenli siyasetçi Muhammed Anam, ABD'nin "Suriye ve Irak'ta olduğu gibi Yemen'de de teröristleri desteklediğini" belirterek, Yemenlilerden ABD'nin bölgedeki sorunları çözmesi konusunda "umutlu olmamaları" gerektiğini vurguluyor.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suudi Arabistan'a gezisi sırasında Yemen savaşının "olabildiği kadar çabuk" çözülmesi gerektiğini belirtmişti.

Konuyla ilgili konuşan Yemenli siyasetçi Muhammed Anam, Yemenlilerin "umutlanmaması gerektiğini" belirterek, ABD'nin başka çıkarları olduğuna dikkat çekiyor.

ABD'nin Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyona Yemen'de istihbarat ve lojistik desteği verdiği ve bu yolla Yemen'e müdahaleye dahil olduğu bilinirken, ABD'nin ülkede özel kuvvet bulundurduğu ve bu kuvvetlerin operasyonlar gerçekleştirdiği de kaydediliyor.

Sputnik'in Arapça servisine konuşan Muhammed Anam, "ABD uzun süredir Yemen çatışmasına dahil olmakta" diyerek, Mart 2015'ten beri ABD'nin Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteğe işaret ediyor.

Muhammed Anam, "resmi olarak ABD, El Kaide ve IŞİD'e karşı savaş çağrısı yapıyor. Ancak gerçekte ABD bu teröristleri Yemen'de destekliyor, aynı Suriye ve Irak'ta da onlara destek verdiği gibi" diyor.

"Suudi Arabistan yalnızca ABD'li siyasetçilerin elindeki bir araçtır" diyen Anam, iki ülkenin eylemlerinin de aynı siyasi çıkarlara hizmet ettiğini vurguluyor.

Muhammed Anam, "yalnızca Yemenliler bölgedeki teröristlere karşı gerçek bir savaş vermektedir" diye konuşuyor.

Bu ay öne çıkanlar