21 Nisan 2017 Cuma

Esad: ABD, Deyr ez-Zor’un IŞİD’in eline geçmesini istiyor. | Akademi Dergisi

akademi dergisi, Mehmet Fahri Sertkaya, suriye sorunu, beşar esad, deyr ez-zor, abd, ışid, musul, gizlenen gerçekler, ırak, sputnik, ayn el-arap,

Sputnik’e demeç veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Musul'dan Suriye’ye on binlerce IŞİD üyesinin geçtiğini belirtirken, ABD’nin, bu geçişlere, Deyr ez-Zor’un IŞİD’in eline geçmesi için izin verdiğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD’nin, Musul’dan geri çekilen IŞİD’in Suriye’ye geçmesine ve Deyr ez-Zor’a saldırmasına izin verdiğini belirterek, “ABD, IŞİD’in Deyr ez-Zor’u almasını istiyor” dedi.

Irak’la sınırın açık olması nedeniyle Suriye’ye gelen IŞİD üyesi sayısını bilmediklerini söyleyen Esad, Sputnik’e demecinde, “Yine de bölge sakinlerinden alınan bilgiye göre, Suriye’ye on binlerce IŞİD üyesinin giriş yaptığı düşünülüyor” dedi.

​Esad; “ABD, Deyr ez-Zor’un IŞİD’in eline geçmesini, ardından da Cerablüs, Ayn el-Arap ve diğer kentlerde yaptıklarının aynısını gerçekleştirmek istiyor. Deyr ez-Zor’dan çıkmaları için IŞİD’le görüşmeler yapacaklar, sonra bu kenti kurtardıklarını ilan edecekler” diye konuştu.

Bu ay öne çıkanlar