22 Nisan 2016 Cuma

Ruslar, Yahudilere ve Büyük İsrail Projesine karşı | Akademi Dergisi

akademi dergisi, Mehmet Fahri Sertkaya, israil, büyük israil projesi, vladimir putin, binyamin netenyahu, suriye, rusya, reuven rivlin,

ATEŞ ETTİLER

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi, Suriye’deki Rus askeri güçlerinin, İsrail savaş uçaklarına iki kez ateş ettiğini yazdı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Moskova’yı ziyaret edip Rusya ile askeri işbirliğini artırmaya çalıştığı bir dönemde Yedioth Ahronoth gazetesi önemli bir iddia ortaya attı. İsrail gazetesi, Suriye’deki Rus askeri güçlerinin iki kez Suriye üzerinde uçan İsrail savaş uçaklarına ateş açtığını yazdı.

Gazetenin iddiasına göre, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin olayı 15 Mart’taki Moskova ziyareti sırasında Rusya’ya iletti ancak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu durumdan haberi olmadığını söyledi.

Ülkenin önde gelen haber kanallarından Kanal 10 da, Rus savaş uçaklarının Akdeniz kıyısında uçan İsrail jetlerine yaklaştığı haberine yer verdi. 

Haberde uçaklar arasındaki yakınlaşma sırasında iki taraf arasında temasın gerçekleşmediği belirtildi.

Reuters’ın bu konudaki görüşünü sorduğu İsrail ordu sözcüsü ise yorum yapmayı reddetti. İsrail daha önce de Suriye’deki Hizbullah hedeflerini defalarca vurmuş ve Esed bahanesi ile Suriye'nin de BOP'a yani Büyük İsrail projesine hazırlanmasını, işgal edilmesini sağlamaya çalışmıştı. 

Geçtiğimiz yıllarda da dünyadaki pek çok basın organında, Rusların Suriye'yi Akdeniz'den korumaya aldığı ve İsrail'in Dolphin tipi nükleer denizaltılarını vurup Akdeniz sularına gömdüğü iddia edilmişti.

Moskova’yı ziyareti sırasında Binyamin Netanyahu da “Buraya tek bir amaçla geldim, gereksiz meydan okumalar ve yanlış anlaşmalardan kaçınmak için güvenlik koordinasyonu ve işbirliğini geliştirmek” açıklamasını yapmıştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de İsrail Başbakanı’nın ‘kaygıları’ için “Bunlar anlaşılabilir nedenler, bölgedeki durum çok karmaşık” yorumunu yapmıştı.

İsrail yaklaşık iki senedir, elindeki her kartı kullanarak Rusları, Büyük İsrail projesine mani olmamaları için ikna etmeye çalışıyor. Bu çerçevede sürekli olarak Putin'in ayağına gidiyorlar.

Bu ay öne çıkanlar